Förra våren investerade jag i en dryrobe, en värmande, fodrad badkappa att ta på efter kallbadet. Tyvärr bröt jag armen på hösten, så hela kallbadssäsongen fick läggas ned. Och jag fick aldrig testat kappan efter bad.
Men jag har ändå använt badkappan hela vintern, eftersom den var så varm och dessutom rymlig nog för en gipsad arm. När det blev många minusgrader tog jag bara på en tunn dunjacka under, som extra lager. Jag har varit mycket nöjd med mitt köp.
Fast jag har varit ganska spänd på att prova den efter bad, som det var tänkt. Om den skulle fungera enligt plan.
Tog premiärdoppet i påskveckan. Kan det ha varit en fem grader i vattnet, tro? Efter ett så långt uppehåll var kroppen inte med på noterna. Det kändes rysligt kallt, och jag hade svårt att slappna av, och andas djupt och lugnt. Det blev max ett par minuter vid stegen innan jag gick upp.
Men då var det ljuvligt att dra på sig den varma badkappan! Jag har skaffat extrastort badlakan i tunn mikrofleece som jag sveper in mig i för att slippa blöta ned fodret. Suverän uppsugningsförmåga, och det tar liten plats i ryggsäcken. Så kan jag använda kappan som enda ytterplagg på promenaden till och från badet.
De följande baden kändes mycket bättre, kroppen började fatta galoppen. Klarade drygt åtta minuter senast, och kunde simma omkring lite i solskenet och njuta utan att det kändes kallt. Vetskapen om att kunna få upp värmen efteråt ger trygghet.
Pingback: Promenad-pant betalar badrock | Olssons universum
Jag som inte ens vill bada om det är under 26 grader i vattnet 🙈
Har numera bara mikrofiberhanddukar hemma. Både i huset och lägenheten. Torkar snabbt och torkar kroppen torr i ett nafs
GillaGillad av 1 person
Det låter verkligen tufft att bada när det är fem grader i vattnet, men tur då att din badkappa fungerade som det var tänkt. Här på ön är det tradition bland de som uppskattar kallbad att ta ett vårdopp den 1 april, men i år var det bara 4º i vattnet, så det var bara 22 tappra som ställde upp.
/Ingrid
GillaGillad av 1 person
Det är mycket lättare att bada kallt nu när det är så soligt och varmt i luften. Att stå blöt och byta om i minusgrader kräver en viss beslutsamhet. 😀
Hoppas solen skiner på dig också! 🌞
GillaGillad av 1 person
Den skiner jättevackert i dag också!
GillaGillad av 1 person